Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.04.2019 16:23 (Üye) Soru : Az önceki 1. sorumun cebabı için teşekkür ederim. 2-Galerici, başka bir galericiden özel matrahlı aldığı binek veya ticari aracı(bu galerici gider pusulası ile aldığı aracı başka bir galeriye satmış oluyor) matrah ve kdv tutarı düşük olacağından satış faturasını aldığı gibi mi kesecek Biraz açabilir miyiz. İyi çalışmalar

Cevap : Açılacak özel bir durum yok.Satan ve alanda vergi mükellefi Fatura düzenlenir özel matraha tabi işle olmaz.Size daha öncede bildirildiği gibi Özel matah uygulaması sadece VERGİ MÜKELLEFİ OLMAYANLAR içindir. İkinci el motorlu kara taşıtları ticaretiyle uğraşan firmalar (Galeriler ) % 18 ile satın aldıkları araçları, % 18 KDV oranıyla satmak zorundalar. Aynı uygulama % 1 KDV ile alınan araçlarda % 1 KDV hesaplanarak satılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.