Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2019 10:29 (Üye) Soru : Merhaba; Öncelikle iyi çalışmalar dilerim.bİr konu hakkında bilgi rica edeceğim. Konu: İrsaliye günü 02.03.2019, fatura tarihi 06.03.2019 olan bir işlem için Bir müşterime fatura kesiyorum,burada irsaliye gününün kurumu yoksa fatura tarihinin kurumu önemli bir de TL kesiyorum faturaları ancak kuru not olarak belirtmemi talep ettiler burda hangi kuru ve hangi tarihli kuru belirtmeliyim. Konu:Faturanın Tl kesildiği ve kurun belirtildiği işlemlerde Ödeme yaptığımda veya bana ödeme geldiğinde hangi gün ve hangi kuru baz almalıyım.(DÖVİZ ALIŞ,DÖVİZ SATIŞ,EFEKTİF ALIŞ, EFEKTİF SATIŞ). KONU İLE İLGİLİ BİLGİLERİNİZİ RİCA EDERİM.

Cevap : Kur değeri fatura tarihinde dikkate alınır.Tahsilatın yapıldığı tarihde kur değişikliği varsa kur farkı faturası düzelenir.KUr değeri olarak MB DÖVİZ ALIŞ KURU BAZ ALINIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.