Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2019 15:59 (Üye) Soru : bir otomotiv firmamız var.ayrıca servis hizmeti vermektedir.servisimizde lastik ve akü satışı yapılmaktadır.Geri Dönüşüm vergisine Eklenen madde ile yurt içinde piyasaya arz edilen Çevre Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya sürenlerden/ithalatçılardan söz konusu listede belirtilen tutarda geri kazanım katılım payı tahsil edilecektir.bu maddedeki listede olan akü ve lastiklerin satışını yapıyoruz. Biz firma olarak geri dönüşüm beyannamesi verecekmiyiz. Yoksa ürünleri aldığımız ana üreticiler ve ithalatçılar mı beyannameyi verecek.

Cevap : Bahsettiğiniz ürünlerin geri dönüşüm beyannamesi GİB üzerinden verilen POŞET BEYANNAMESİ ile verilmez.Bahsettiğiniz ürünlerin beyanı ayır bir format da Çevre ve şehircilik bakanlığına verilecektir. Beyanname formatı ve usulünü ilgili bakanlığa sorunuz bu konuda bilgi sahibi değiliz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.