Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2019 18:31 (Üye) Soru : merhaba, e-arşiv faturalarının interaktif vergi dairesinden görüntülenebiliyor olması. kağıt ortamında veya alıcı talebi doğrultusunda mail olarak gönderilmesi zorunluluğunu kaldırmadı diye biliyorum. son tebliğlerde de 7.1 ve 7.2 de kağıt ortamında kesilmesi gerekir ifadesi yer alıyor. atladığım bir husus varsa bilgilendirmenizi rica edeceğim. teşekkürler

Cevap : Değerli meslektaşımız merhaba; tebliğe göre ; e-Fatura Uygulamasına kayıtlı olmayan mükelleflere e-Arşiv Uygulaması kapsamında düzenlenen faturanın kâğıt ortamında teslim edilmesi esastır. Ancak e-arşiv Uygulaması kapsamında düzenlenen faturalar, alıcısının talebi doğrultusunda ve www.efatura.gov.tr internet adresinde yayımlanan e-fatura format ve standardının kullanılması ve de söz konusu faturanın basılabilir görüntüsünün eklenmesi koşuluyla e-fatura uygulamasına kayıtlı olmayan mükelleflere elektronik ortamda da iletilebilecektir. "Mükellefler, e-Arşiv Uygulaması kapsamında elektronik belge biçiminde oluşturdukları faturayı bu Tebliğin 7.1 ve 7.2 bölümünde belirtilen istisna haricinde alıcısına kâğıt ortamında teslim ederler." iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.