Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.04.2019 16:32 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Üstad. GVK MÜK121 e göre,%5 lik kurumlar vergisi indirimini 2018 de yeni kurulan bir şirket için uyguladığımda sistem hata verip beyannameyi kabul etmiyor. "İndirim uygulanabilmesi için mutlaka 3 yıl geçmiş olması gerekir" diye bir şart tebliğde göremedim. Ama vergi dairesini aradığımda bu şekilde bir yanıt aldım.Doğrumu dur?

Cevap : Aşağıdaki maddenin 1. fıkrasından 3 yıl şartı anlaşılır.VD yorumu doğrudur. Mükerrer Madde 121/ 1. İNDİRİMİN HESAPLANACAĞI BEYANNAMENİN AİT OLDUĞU YIL İLE BU YILDAN ÖNCEKİ SON İKİ YILA AİT VERGİ BEYANNAMELERİNİN KANUNİ SÜRESİNDE VERİLMİŞ (Kanuni süresinde verilen bir beyannameye ilişkin olarak kanuni süresinden sonra düzeltme amacıyla veya pişmanlıkla verilen beyannameler bu şartın ihlali sayılmaz.) ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin kanuni süresinde ödenmiş olması ............................
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.