Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2019 19:13 (Üye) Soru : Sayın Üstadım, A.Ş. ortağı aynı zamanda yönetim kurulu üyesi 3 kişi için huzur hakkı ödemesi yapıyoruz. Yönetim kurulu başkanı ve yardımcısının bağ kur kaydı var, prim ödüyor. Diğer yönetim kurulu üyesi bağ kur emeklisi Huzur hakkı öderken sadece Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesintisi yapıyoruz. AGİ ödüyoruz. Bu uygulama doğru mudur? SGK ya herhangi bir prim ödemesi ve bildirim yapmıyoruz. Bilgi için şimdiden teşekkürler Saygılarımla

Cevap : Huzur hakkı ödemesi yapılan kişilerin şirketteki konumu ve şirketin türüne göre prime tabi olup olmadığı tespit edilmektedir. Anonim şirketlerde; yönetim kurulu üyeleri, 5510 sayılı Kanunun 4-1/a maddesi kapsamında yani iş akdine bağlı olarak, yönetim kurulu üyesi olduğu şirkette çalışıyorlarsa, bu kişilere yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulması gerekir, Anonim şirketlerde; yönetim kurulu üyeleri, 5510 sayılı Kanunun 4-1/b maddesi kapsamında yani bağ kurlu ise bu kişilere yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulmasına gerek bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.