Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.04.2019 08:47 (Üye) Soru : Merhaba sayın ılgılı , hastanelerde sozlesmelı calısan ve hakedıslerı karsılıgı makbuz kesen doktorların muhasebesını tutmak ıstıyoruz. aylık* yıllık verılmesı gereken beyanlar ve farklı durumlar var mıdır?kdv yonunden, stopaj yonunden bılgı rıca edıyorum

Cevap : Doktorların diğer mükelleflerden farkı yoktur.KDV ,Muhtasar,Geçici vergi ve yıllık GV beyannamesi vermek zorundadır.Sağlık hizmetlerinde uygulanacak KDV oranı % 8 dir. Diğer taraftan Hekimlerin Kredi kartı ile yapacakları Tahsilatlar için Bankalardan özel donanımlı POS cihazı alacaklar Pos cihazı S.M.Makbuzu üretmektedir. 379 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile serbest meslek faaliyeti icra eden hekimlerin (diş hekimleri ile veteriner hekimler dahil), iş yerlerinde anılan Tebliğde belirtilen özellikleri haiz kredi kartı okuyucuları (POS) bulundurmaları ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde bu cihazları kullanmaları zorunluluğu getirilmiş ve bu cihazlarla düzenlenecek POS belgelerinin, anılan mükelleflerce yürütülen serbest meslek faaliyetlerinde Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmiş "serbest meslek makbuzu" olarak kabul edilmesi uygun görülmüş ve bu uygulama 01/09/2008 tarihinde başlamıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.