Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.04.2019 09:49 (Üye) Soru : Türkiye Jokey kulübüne bağlı sadece ganyan bayisi olan ve başka bir faaliyeti olmayan işletme hesabına tabi gerçek kişi mükellefim için birkaç sorum var. 1- KDV beyannamesi vermek zorunda mıyız? 2- Sadece Muhtasar, peşin vergi ve gelir vergisi mi vermeliyiz? 2- Yapılan masrafların KDV'sini indirim konusu yapabiliyor muyuz? 3- Tjk dan alınan stopaj dökümünde belirtilen primi gelir, stopajı da mahsup edilecek tevkifat olarak mı göstermeliyiz? 4- Stopaj dökümünü deftere gelir belgesi olarak kayıt edebilir miyiz? Yoksa deftere işlemek için kdv siz fatura mı kesmeliyiz? Teşekkürler

Cevap : 1-KDV mükellefiyeti olmaz.(Sadece Ganyan işi olması şartı ile .Başka faaliyet varsa KDV mükellefiyeti tesisi ettirilir.) 2-Diğer beyannamelerin tümü verilecektir. 3-Yapılan masraflar ait KDV Gider yazılır. 4-Yapılan tevkifat geçici vergi ve yıllık beyannamede mahsup edilir. 5-Fatura düzenlenmez.Stopaj dökümündeki komisyon belgesi gelir belgesi olarak kayıtlara alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.