Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.04.2019 09:55 (Üye) Soru : Selamlar. Bakkal ve kasap mükelleflerim var.Bu bakkallarda ve kasaplarda ücretli poşet satılmıyor.Fakat ücretten muaf poşetlerin dışında gene ücretsiz poşet veriyorlar. Tebliğe göre ücretsiz vermek yasak .Metrekare başına cezası var. Ben bu mükelleflerim için poşet beyannamesi vermek zorundamıyım.

Cevap : Ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 mm (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük saplı/sapsız poşetlerden bedel alınmaz.Yukarıdaki ölçülerin dışındaki poşetlerden bedel alınması gerekir.POŞET SATIŞI VARSA BEYANNAME VERİLİR. Konu ile iligili detaylı açıklama aşağıdaki linkdeki REHBERDE açıklanmıştır. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/09042019_poset_uygulama_rehberi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.