Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.04.2019 21:38 (Üye) Soru : bir tanıdığımız annesi adına dükkan açmak istiyor.annesi eşi vefat ettiğinden eşinden dolayı emekli maaşı alıyor. annesi işyeri açarsa bu aylığında kesilme veya azalma olur mu?birde bagkurlu olması mecburimidir?

Cevap : Ölüm aylığı alan eşlerin aylığı iki durumda kesilir. Birincisi ölüm aylığı alırken evlenmeleri, ikincisi ise vefat etmeleri halinde aylıktan düşerler. İşe girip çalışmaları veya emekli olmaları halinde eşlerden alınan aylık kesilmez sadece aldıkları oran düşer. Örneğin; tanıdıpnız annenin eşinden aldığı aylıkta, başka bir çocuğu yoksa yani aylıkta tekse maaşın yüzde 75'i oranında aylık almaktadır. İşe girmesi halinde bu oran yüzde 50'ye düşecektir. Eğer bir çocuğu varsa aldığı aylık yine yüzde 50'dir. serbestçalışan olarak işyeri açmadı halinde de 4b li sigortalı olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.