Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2019 12:02 (Üye) Soru : Sayın Danışman ; Bir LTD ŞTİ inşaat firması yap sat ( özel inşaat ) yapmaktadır. Daire satışlarını yaptığı ay KDV beyannamesinde KDV İADESİ için hangi kısıma bilgi girmelidir ? Bu konuda iade için yapılması gereken başka bir şey varmıdır ? Saygılar .

Cevap : KDV iadesi için önce KDV beyannamesi tanzim edilir.Hesaplanan KDV ,indirilen KDV ilgili satırlara yazılır.Ödenecek KDV çıkmamış ise devreden KDV olarak beyannamede yer alır. KDV Kanunu’nun 29. Maddesine göre %1 veya %8 orana tabi teslim veya hizmetlerde bulunanların bu teslim ve hizmetler ile ilgili KDV yüklenimleri konu teslim ve hizmetlerden elde ettikleri/hesapladıkları KDV tutarını aşıyorsa ve devreden KDV leri de bulunuyorsa, indirimle giderilemeyen KDV, aşan tutar KDV İadesine konu edilebilmektedir. Belirli bir yıla ilişkin indirimli oran ile ilgili KDV iade hakkının kullanılabileceği son ay izleyen yılın Kasım Ayıdır. Buradan hareketle 2018 yılı içerisinde bu şekilde KDV iade hakkı olup da kullanmamış mükellefler bu iade taleplerini en son Kasım/2019 KDV beyannamesi ile beyan edip isteyebilirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.