Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2019 12:14 (Üye) Soru : Merhaba. 29 yaşından küçük ve serbest meslek faaliyeti kapsamında ilk defa vergi mükellefiyeti açtırmak isteyen bir gerçek kişi, avukatlık ruhsatını Şubat 2019'da aldığı için Baro kaydı da şubat ayında gerçekleşmiştir. Baro kaydının ruhsat aldığı için zorunlu olduğu dikkate alındığında, bu husus genç girişimci istisnasından yararlanma koşullarından birisi olan işe başlamının zamanında bildirilmesi (mesleki teşekküllerden birisine kayıtlı olmanın işe başlama kabul edilmesi nedeniyle) açısından bir engel teşkil eder mi? Teşekkürler.

Cevap : Mükellefiyet açıldığı Tarih itibari ile 29 yaşın doldurulmaması gerekir.Ruhsat Tarihi değil VD kayıt tarihi önemlidir. Detaylar için 292 SIRA NOLU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ ni inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.