Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.04.2019 13:56 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışmanımız; 2011 yılında sanayi sitesi yapılması amacıyla kurmuş olduğumuz bir kooperatifimiz var. 2015-2016-2017 yıllarında kooperatif üyelerinden arsa alınması için avans ödemeler toplandı. Toplanan bu paralardan bankada vadeli mevduat olarak faiz getirisi elde edildi. Üyelerden bazıları devam etmek istemediğini belirterek yatırmış olduğu tutarları alarak istifa ettiler. Kooperatifimiz haziran ayındaki genel kurulda fesih kararı alacak. Bankada 2015-2016-2017-2018 vadeli mevduat olarak değerlendirilen bu paraların faiz gelirlerinden daha önce istifa eden üyelere yatırmış oldukları tutarlara göre ödeme yapılması gerekir mi? Yoksa faiz olarak elde edilen gelirin şu andaki mevcut üyelere mi dağıtılması gerekir.?

Cevap : Tasfiye kararınız alındığı an itibari ile mevcut varlıklar ve paralar tasfiye edilerek ortaklara dağıtılır, geçmişte ayrılan ortaklara verilebilir mi, genel kurulca onayı halinde bir engel yok,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.