Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2019 13:23 (Üye) Soru : Merhaba. Bir firmamız krizden dolayı tam ay çalışamamakta iş ve ihtiyaç olduğunda bazı personelleri çalıştırmak istiyor. Part time sözleşme imzalatmamız mı daha uygun olur, çağrı usulü sözleşme mi ? Ayrıca eksik günlerle ilgili sgk kayıtlarında hangi kodla beyan gerekir. Eksik gösterilecek günlerle ilgili personellerin GSS ödemesi gerekir mi?

Cevap : Bu durumda çağrı üzerine yapılan iş sözleşmesi ya da puantaja dayalı iş sözleşmesi yapmanızı işçilerinde yazılı onayının alınması gerektiğini belirtmek isterim. eksik gün nedeni de yapmış olduğunuz sözleşmeye göre ya 06 kısmi istihdam ya da 07 puantaja dayalı olacaktır. Eksik günler için gss primi doğar ancak Resmi Gazete’ de yayınlanan Torba Kanun ile 30 günden az çalışan şu çalışanlar hakkında genel sağlık sigortalılığı açısından düzenlemeler yapıldı: *Kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar. *Ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp, çalıştığı saat karşılığında ücret alanlar. *Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süreyle çalışanlar. Yapılan düzenleme sigortalının bakmakla yükümlü olunan kişi olması veya olmamasına göre değişmektedir. yukarıda sayılan sigortalılardan ay içerisinde 30 günden az çalışanların başka bir genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olunan kişisi olmamaları halinde durum değişmektedir. Bu durumda söz konusu sigortalılar eksik günlerine ilişkin genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda olacaklardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.