Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2019 15:42 (Üye) Soru : Ba Bs Formlarına Ceza Uygulaması ile ilgili bir sorum olacak.-2015/MART Dönemi B Formunu 01/05/2015 tarihinde beyan ettim.ve bu hafta ise 1.300.-T.L Özel Usülsüzlük Cezası tebliğ edildi.-İlk 10 günlük sürede beyan edilirse Ceza uygulanmayacağı yönünde bir yazı okumuştum.Vergi idaresi ise,Uygulamanın 15/07/2016 6728 Sayılı Kanunla yürürlüğe girdiğini ve 2015 yılına uygulanamayacağını belirtti.-376.maddeyle indirim mi talep edeyim yoksa başka bir Kanuni yol var mıdır.-Teşekkürler

Cevap : İlk 10 gün içinde süresinde verilen formun 10 gün içinde düzeltilmesi halinde ceza uygulanmaz. VD de yanlış bilgi vermiş Doğrusu VUK nun ilgili maddesi aşağıdadır. Mükerrer Madde 355 ………………………………………. Elektronik ortamda bildirim veya form verilmesi mecburiyetine uyulmaması hâlinde kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası, bildirim veya formların belirlenen sürelerin sonundan başlayarak elektronik ortamda 3 gün içinde verilmesi halinde 1/10 oranında uygulanır. Elektronik ortamda verilme zorunluluğu getirilen bildirim veya formlara ilişkin olarak süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen bildirim ve formların, belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmez, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası 1/5 oranında uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.