Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2019 17:35 (Üye) Soru : Merhaba, Şirket aracında işe gelirken kaza geçiren personelimiz hayatını kaybetti. Varisi olan eşi ve 2 küçük çocuğu için mali mesuliyet sigortamızdan ve trafik sigortasından gerekli ödemeler yapılacak. Ayrıca işçinin kıdem tazminatını ve ölüm tazminatını varislerine ödedik. Sormak istediğim 2 küçük çocuğuna 18 yaşına kadar, eğitim hayatı devam edenler için 25 yaşına kadar aylık belli bir tutarda ödeme yapmak istiyoruz. Personel yönetmeliğimizde iş kazası nedeni ile ölenlerin çocuklarına veya bakmakla yükümlü oldukları kişilere bu şekilde yardımın yapılacağı belirtilmektedir. Gv 40/3 göre işverenin kusuru oranında giderleştirebilir mi? yoksa KKEG midir? Varislerinin hesabına ödeme anında herhangi bir vergi kesintisi yapılmalımıdır?

Cevap : Yapılacak ödemeler KKEG olarak kayıtlara alınır.Konun 40/3.madde ile bağlantısı yok Bahsettiğiniz ödemeler 40. maddede sayılmıyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.