Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.04.2019 14:56 (Üye) Soru : Smmm ofisi sahibiyim. Gelir vergisi mükellefi olarak, bağkur sigortalısıyım. Bağkurdan emekliliğim 25/04/2019 tarihinde dolduğundan, bu tarihte bağlı olduğum SGK müdürlüğüne, emeklilik başvurusu yaparak, "yaşlılık tahsis" numarası aldım. Bana,1 ay içinde sizi arayacağız dediler. Ben nisan ayının başında nisan döneminin bağkur pirimini de ödedim. Hiç bir bağkur borcum yok. Size sorum ise; emeklilik işlemlerim sonuçlanıncaya kadar nisan ayından sonra tarafıma bağkur primi tahakkuk edilir mi? (sgk dan, mükellefiyetimi kapatmadığım ve smmm faaliyetime devam ettiğim için bağkur priminin emeklilik işlemlerimin sonuçlanıncaya kadar tahakkuk edilebileceğini söylediler.) Saygılarımla, iyi çalışmalar

Cevap : Emeklilik başvurunuz ile tarafınıza tahsis numarası verilip aylık bağlanması işlemine kadar böyle bir ödeme tahakkuk eder ancak fazla ve yersiz ödemedir iadesi istenmelidir. Emeklilik işlemlerinizinde eğer il dışı hizmet birleştirmesi gibi zaman alacak işlemleriniz yok ise 15 gün içinde sonuçlanması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.