Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.05.2019 11:43 (Üye) Soru : Sayın yetkili 30.04.2019 tarih 1013 sayılı khk ile madde 1 b bendinde Perde'ye ilaveten (Montaj ve hareket ettirici mekanizması kısmen aliminyum,plastik ve benzeri malzeme içerenler dahil) ibaresi eklendi.Kdv oranı %8 e düşürüldü. Mükellefim perde mekanizmaları imalatı yapmaktadır. Kullandığı malzemelerde %18 kdv ödemektedir. Faturaları biz %8'mi yoksa eskisi gibi %18'mi keseceğiz. %8 kesecek isek aradaki %10'luk kaybımız ne olacak. Bilgi verebilirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

Cevap : KDV de kayıp diye bir belirleme olmaz.Mükellefler alışlarında ödedikleri KDV ni indirir.Teslimlerinde KDV tahsil eder Bu işlem dengelenerek ödenecek vergi olması halinde ödenir aksi halde devir kdv oluşur.Teslim ettiğiniz ürün % 8 KDV oranına tabi ise Faturada % 8 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.