Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.05.2019 12:49 (Üye) Soru : Benim iki sorum olacak: 1) Part time çalışmada aylık çalışma süreleri sabit midir? Veya değişken olabilir mi? Örneğin bir inşaatta çalışan işçi ile part time sözleşme imzaladığımızda bazı aylar ayda 5 gün, bazı aylar 8 gün, veya 2 gün çalıştırabilir miyiz? Asgari çalıştırmamız gereken bir saat veya gün var mı? 2) Çağrı üzerine çalışmada da personeli en az çalıştırmam gereken gün veya saat ne kadardır acaba?

Cevap : 1) İstemiş olduğunuz çalışma türü çağrı ya da puantaja dayalı iş sözleşmesi çalışmasıdır. 2)4857 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinde, yazılı sözleşme ile işçinin yapmayı üstlendiği işle ilgili olarak kendisine ihtiyaç duyulması halinde, iş görme ediminin yerine getirileceğinin kararlaştırıldığı iş ilişkisi, çağrı üzerine çalışmaya dayalı kısmi süreli bir iş sözleşmesi olarak tanımlanmıştır. Hafta, ay veya yıl gibi bir zaman dilimi içinde işçinin ne kadar süreyle çalışacağını taraflar belirlemedikleri takdirde, haftalık çalışma süresi yirmi saat kararlaştırılmış sayılır. Çağrı üzerine çalıştırılmak için belirlenen sürede işçi çalıştırılsın veya çalıştırılmasın ücrete hak kazanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.