Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.05.2019 12:28 (Üye) Soru : Merhabalar. Almanya'dan emekli aynı zamanda gene Almanya'da faal iş yeri-mükellef olan ve senenin çoğunluğunda Almanya'da ikamet eden Türk Vatandaşı kişi aynı zamanda ürkiye'de bilanço usulüne tabi mükellefiyeti var. Almanya'dan emekli olduğu ve orada ikamet ettiği için Türkiye'de bir Sosyal güvenlik kurumu'na ihtiyaç duymamakta ve 85 yaşında olduğu için de Türkiye'den emeklilik istememektedir. Sorular : Bu kişi : Bağ-Kur lu olmak zorunda mıdır? Almanya'daki hususiyetlerinin bu konuda bir faydası olur mu? Eğer Bağ-Kurlu olmak zorunda değilse şimdiye kadar ki 4 yıldır ödediği primleri iade alabilir mi? Teşekkürler.

Cevap : Türkiye’de 1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu sigortalılıkları devam ederken ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelere giden kişilerin sadece yurt dışına çıktıkları için yurt içindeki Bağ-Kur sigortalılıklarının sona erdirilmesine gerek bulunmamaktadır. Yani 1479 sayılı yasa kapsamında sigortalı olanların Bağ-Kur sigortalılıkları Almanya’ya gittikleri tarihten itibaren değil, ancak yabancı ülkelerde çalışmaya başladıkları tarihten itibaren sona erdirilmesi gerekmektedir. Çünkü Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılık sigortalının şahsına bağlı ve fiili olarak bizzat o işi yapmasını gerektiren bir sigortalılık türü değildir. yurtdışı çalımasını belgeleyerek fazla ve yersiz ödeme izde talebinde bulunulabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.