Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.05.2019 08:38 (Üye) Soru : Sayın Üstatlarım; Geçici vergi döneminde gider hesapları yansıtma hesapları ile gelir tablosu hesaplarına yansıtılır ; ancak gider hesapları ile yansıtma hesaplarının karşılıklı kapanışı sadece dönem sonlarında olur diye bilmekteyim. Sorum şu geçici vergide 7 li hesaplar tamamen kapanır mı? yoksa sadece yansıtma hesabı çalıştırılarak gelir tablosuna yansıtılıp dönem sonlarında mı kapatılır. Bu konu ile ilgili mevzuat bilgisi de paylaşırsanız sevinirim.

Cevap : 1998 yılından beri Geçici vergi beyannameleri GEÇİCİ MİZAN üzerinden yapılır. ( 217 Seri Nolu GVK Gn.Tb)Dileyen mükellefler yansıtma hesapları kullanarak da gelir tablosu hazırlayabilir. Yansıtma hesapları Takvim yılı(hesap dönemi ) sonunda mutlaka yansıtma hesapları kullanılarak Mali tablolar hazırlanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.