Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.05.2019 08:38 (Üye) Soru : Sanal ofis hizmeti veren bir mükellef müşterisi ise "Hizmet Sözleşmesi" yapmakta içeriğinde de ofis katı içinde kullanıma sunulmuş ayrı odalar bulunmakta bu odaların kullanım bedeli yanı sıra mobilya, iletişim, araç park, içecek, depo alanı hizmet bedelleri de ayrı kalem olarak yer almakta Bu sözleşmenin damga vergisi; Oda kullanım alanı için kira sözleşmesine uygulan DV oranı binde 1,89, diğer hizmetler için de binde 9,48 şeklinde mi olmalıdır? Yoksa sözleşme başlığı ve konusu Hizmet sözleşmesi olduğu hepsi binde 9,48'ten mi hesaplanmalıdır? Bilgi rica ediyorum

Cevap : İş yeri Kiralamaları için yapılan sözleşmeler de ; Sözleşme tutarı üzerinden Binde 1,89 DV hesaplanır Kira Sözleşmeleri dışındaki tüm sözleşmelerde DV oranı Binde 9,48 dir. Hem kira hem de bahsettiğiniz kiralamalar yapılıyorsa 1,89+9,48 = Binde 11,37 oranında DV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.