Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.05.2019 11:22 (Üye) Soru : Iyi günler ; Mukellef 2018 yili ağustos ayina ait arac faturasi getirmemıs 2018 kayitlarina alinamamistir.(ISLETME DEFTERİNE TABIIDIR ) Firma galeri isi yapmaktadir.Soru cevaplarda 2018 yili gider faturasi olunca önceki yillara ait gider hesabina atildigini okudum.Bahse konu olan araci 2019 nisan ayinda kayitlara alip kdv sini dusebilir miyim? E defter beyanda evrak tarihini 2018 mi olarak yazmaliyim? Tesekkur eder saygilar sunarim.Acil cevap verilirse sevirim.

Cevap : KDV kanunda yapılan değişlik ile önceki yıllarda indirilmeyen KDV nin indirileceği hüküm altına alınmıştır. Danışma birimi olarak Bilanço esasına göre defter tutanlar için muhasebe kaydı konusunda gire unsurlarının 681 hesap kullanılabileceği, yorumu yapmaktayız Ancak DBS nasıl bir kayıt yapılacağı konusunda GİB tarafından açıklama yapılmadığı için yorum Yapamıyoruz.konu hakkında gib den yazılı görüş talep ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.