Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.05.2019 17:16 (Üye) Soru : Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.yeni kurulacak olan firmamla ilgili - köylüler çam ağacı kozalakları toplayacak firmada köylülerden satın alacak. 1 - Köylüler adına müstahsil makbuzumu kesilecek 2 - Müstahsil makbuzunda Stopaj oranı kaç olacak. 3 - Köylüye kesilecek olan müstahsil makbuzunun sınırı varmı ( belli bir süre belli bir tutara kadar.) köylüye mükellefiyet doğarmı 4.Firma Müstahsil makbuzu ile alım yaptığı ürünleri satarken Kdv oranı ne olmalı 5 - Firma kozalakları köylülerden alıp üzerinde işlem yapsa boyasa vb gib Kdv .oranı değişirmi. yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Cevap : köylülerden alınacak zirai ürün için %4 GV stopajı yapılacaktır.Müstahsil makbuzunda limit yoktur.KDV oranı için Web sayfamızdaki mevzuat / pratik bilgilerde bulunan listelerden yararlanınız. Bahsettiğiniz teslim için I sayılı listede ise ; % 1 , II sayılı listede ise; % 8 her iki listede de yoksa genel oran olan % 18 uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.