Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.05.2019 17:31 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım, Biz imalatçı ve ihracatçı bir firmayız. Firmamız kendi ürettiği mamullerin ihracatını gerçekleştirmektedir. Firmamız E fatura kullanıcısı ve kesmiş olduğu faturayı tek pencere sistemi üzerinden kesmektedir. Firmamız ihracat faturasını gümrükteki, tarımdaki, valilikteki konsoloslukta ki vb yerlerde ki işlemlerin erken bitmesi ve yüklemeye yetişmesi için Sevk irsaliyesinden önce E fatura olarak kesmektedir. Normalde önce irsaliye düzenlenip mal teslim edilir. Daha sonra veya aynı gün fatura kesilir. Fakat işlemlerin yetişmesi için önce E fatura kesilmek durumunda kalınıyor. İrsaliye tarihleri Satış faturasından sonra, Gümrük beyannamesinin tescil tarihinden önce, Fiili intaç tarihinden önce. İhracatta bu durumun istisnası var mı? Yaptığımız işlem cezayı gerektiren bir durum mu? İhracat Faturası üzerine herhangi bir şerh düşecek miyiz? Kdv iade açısından sorun teşkil eder mi? Ne yapacağız. Teşekkürler kolay gelsin.

Cevap : Sizinde belirttiğiniz gibi Sevk irsaliyesi Malın seki anında düzenlenmesi gereken belgedir. İhracatçılar için bir ayrıcalık olmaz.Faturanın üzerine şerh düşülmesi Özel usulsüzlük cezası kesilmesine engel değildir.KDV iadesinde bir sorun olmaz.İdarenin bu durumu tespitinde ceza uygulayabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.