Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.05.2019 17:40 (Üye) Soru : Öncelikle bu hususla ilgili bugün verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Lakin ben soruda bir iki hususu eksik belirttiğim için cevabınızın niteliği değişebilir diye biraz daha açıklayıcı sormak istiyorum. Türkiye' de faaliyet gösteren bir firmayız. Türkmenistan' daki Türk Büyükelçiliğine bir mal satışımız oldu. Mali İstanbul' da Türk Hava Yolları uçağı ile yolladık. GÇB açılmadı. Katma Değer vergisi istisnası var mıdır? Varsa bu istisna diplomatik istisna mıdır? Değilse KDV kanununa göre hangi istisnaya (maddeye) sokabiliriz. Teşekkür ederim.

Cevap : GÇB açılmadı. Katma Değer vergisi istisnası uygulanmaz.KDV tahsil edilmesi gerekir. Diplomatik istisna Türkiye deki yabancı ülke elçiliklerine uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.