Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.05.2019 17:21 (Üye) Soru : Merhaba.Mayıs 2017 tarihinde faaliyete başlayan ve genç girişimci şartlarını taşıyan mükellef geriye dönük 2017 ve 2018 yılları geçici vergi ve yıllık gelir v. beyannamelerine düzeltme vererek ödenen vergiler icin iade talep etme hakki var mi ? 2019 yilinda teşvikten yararlanabilir mi ?

Cevap : Gelir vergisi mükellefiyetinizin ilk tesis edildiği tarih itibariyle (2017), genç girişimci kazanç istisnası şartlarından biri olan 29 yaşınızı doldurmamış iseniz; diğer şartları da topluca taşımanız halinde, 2017 ve 2018 takvim yılı yıllık gelir vergisi beyannamelerinizi düzeltilmesi suretiyle söz konusu istisnadan faydalanmanız mümkün olduğu görüşündeyiz.Yıllık beyannamesi verilen yıllar için Geçici vergi beyannamelerinin düzeltilmesine gerek olmadığı görüşündeyiz.Geçici vergi için VD ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.