Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2019 16:09 (Üye) Soru : Merhaba, 6.2.2019 tarihinde Vergi Dairesine kayıt olmuş bir avukat internet veri dairesi şifresi almış ancak şimdiye kadar hiçbir beyanname vermemiştir. Üstelik herhangi bir defter ya da serbest meslek makbuzu yok. Genç girişmci teşviğiden fadalanmak istiyor. Açılıştan önce başvuru yapmış.Sorularım aşağıdadır: 1- Kendisiyle bağımlı olarak çalışacağım. Vergi dairesinden şifre almış. Onun şifreleriyle beyannameleri vereceğim.İlk defa Avukatla çalışacağım. Benim için hem yeni açılış hem de açılıştan sonraki yükümlülüklerini yapmadığı için sorunlu görünüyor. Bu nedenle sırasıyla bütün prosödürleri öğrenmek istiyorum. 2- Ticaret sicili kayıt yaptırmasına gerek yok. doğru mudur? 3- Bu avukat hangi defterleri kullanmalı? Serbest Makbuzu da yok. Anlaşmalı matbaa mı yoksa alacağı serbest meslek makbuzunu kaşeli olarak notere onaylatsa oluyor mu? 4-Açılış işlemlerinden sonra bugün defter onaylatsa cezai müeyyidesi var mıdır? 5- Hangi beyannameleri vermeli? Açılıştan itibaren hiçbir beyanname vermemiş. 6- Bağkurlu olacak. Teşvikten faydalanmak için SGK ya kendisi gidecek. Sigorta bildirgesi vererek mi tahakkuk yapılacak?Geçmiş aylar için de sigorta bildirgesi her ay için pişmanlıkla mı verilmeli? Bağkurdan tam teşvik mi alacak? SGK Bildirgesini nasıl vermeliyiz? 7- Defter Beyan sistemini kullanmak zorunda mı? Bildiğime göre açılışından 7 gün içinde Defter Beyan sistemine başvurması gerekiyormuş. Bu süre geçti? Ne yapmalıyız? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla, Gülsüm Güler

Cevap : Değerli Meslektaşımız merhaba; Sorunuzun 7. Maddesi kapsamında; VUK 486'ya göre Defter-Beyan Sisteminin uygulanmaya başlanmasından sonra mükellefiyet tesis ettiren ve söz konusu Sistemi kullanmak zorunda olan mükellefler, kendileri veya yukarıda belirtildiği şekilde aracılık ve sorumluluk yetkisi verdiği kişiler aracılığıyla işe başlama bildiriminin verildiği günü izleyen yedinci iş günü mesai saati sonuna kadar gelir vergisi yönünden bağlı oldukları vergi dairesine başvuru yapacaklardır. Söz konusu başvuru işe başlama bildiriminin verildiği günü izleyen yedinci iş gününün sonuna (saat 23.59’a) kadar www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden de yapılabilecektir. Sorunuzun diğer maddeleri Vergi Bölümü ile ilgilidir. İyi çalışmalar dilerim.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.