Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2019 10:10 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman, Etiket imalatı yapan bir firmamız dışarıya baskı için etiket veriyor ve karşı Firma bize faturayı normal KDV ile kesiyor. Tevkifatlı kesmeme sebebi olarak ta biz etikete boya kullanıyoruz diyorlar. Fatura tevkifata tabi mi değilmidir üstadım. cevap için Şİmdiden Teşekkürler

Cevap : Deriden mamul giyim eşyalarına ilişkin fason işler de dahil olmak üzere fason tekstil ve konfeksiyon işleri (perde, halı, mobilya kumaşı ve örtüsü, havlu, oto koltuk kumaşı, çuval ve benzerleri ile bunların imalinde kullanılacak iplik veya kumaşa verilen fason hizmetler dahil), - Fason çanta, kemer, cüzdan ve benzerleri ile ayakkabı (terlik, çizme ve benzerleri dahil) dikim işleri (söz konusu malların dikimi dışında tadil ve onarım şeklinde ortaya çıkan hizmetler hariç) - Bu işlerle ilgili aracılık hizmetleri girmektedir. Fason imalatın şartı, imal edilecek mal ile ilgili ana hammadde başta olmak üzere hammaddelerin fason iş yaptıranlarca temin edilmesidir. Bu çerçevede, tekstil ve konfeksiyon sektöründeki boya, apre, baskı ve kasarlama işlerinde, boya ve kimyevi maddelerin işi yaptıranlar tarafından temin edilip, bu işleri yapanlara verilmesi halinde tevkifat uygulanacak; boya ve kimyevi maddelerin bu işleri yapanlar tarafından temin edilip kullanılması halinde tevkifat yapılmayacaktır. YUKARIDAKİ AÇIKLAMALAR DAN DA GÖRÜLECEĞİ GİBİ TANIMLAMALAR DA "ETİKET" GEÇMEMEKTEDİR.KDV TEVKİFATI UYGULANMAZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.