Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2019 15:51 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER SORACAĞIM SORU 06.05.2019 TARİHİNDE BİR MÜKELLEFİME 1 KİŞİ SİGORTASIZ İŞÇİ TUTANAĞI TUTULDU. BENDE AYNI GÜN PAZARTESİ GÜN OLDUĞU İÇİN YASAL SÜRE İÇERİSİNDE SAYILDIĞINDAN GİRİŞİ YAPTIM VE CEZA UYGULAMADI ZATEN YASAL SÜRE AMA BU TUTANAK SSK’YA ULAŞTIĞINDA DURUM NE OLACAK İŞÇİ GİRİŞİ İÇİN 2 ASGARİ ÜCRET VE 1 AY TEŞVİK KAPANACAK MI YANİ KAYIT DIŞI İŞLEMİ YAPILACAK MI TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap : Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmesi gereken yasal sürenin son gününün resmi tatile rastlaması halinde bildirge, resmi tatili izleyen ilk iş günü içinde Kuruma verildiği takdirde süresi içinde verilmiş sayılacaktır. Kurumun tespiti ve sizin işe girişinizin aynı gün olması incelemeye neden olacaktır. Takdir denetmenin olup eğer ifadeler o gün işe girişi doğrularsa ipc kesilmeyecektir. Yazınıza istinaden bunu söyleyebiliriz. Ancak tutanakta başka türlü tespit varsa ipc de olur teşvikte iptal olur
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.