Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2019 15:54 (Üye) Soru : 100 gros ton altında türk bayraklı balıkçı teknesi sürekli olarak moritanya da balık avlama işi yapmakta ve balığı moritanyada satmaktadır.bu teknede çalışan işçiler sürekli olarak teknede kalmakta altı ayda bir türkiye bir aylığına izinli gelip tekrar geri gitmekteler. çalışanların sgk uygulaması nasıldır diğer çalışanlardan bir farklılığı varmı prim oranlaro % kaçtır.

Cevap : Karasularımızda ve uluslararası sularda Türk bayraklı gemilerde çalışan gemi adamları 4/a (SSK) bendi kapsamında zorunlu sigortalı sayılmaktadır. Bunların sigortalılık işlemleri, ülkemizdeki sabit işyerlerinde çalışanlarla aynı şekilde yürütülmektedir Ülkemizle arasında ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmayan ülkelerin limanlarına kayıtlı gemilerin işletmesini devralan ya da bu gemilerde işin bir bölümünü üstlenen Türk işverenlerce çalıştırılan Türk işçileri de 4/a kapsamında sigortalı sayılır. Ancak bunlar hakkında kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır. Emeklilik için gerekli olan uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmak istemeleri halinde isteğe bağlı sigortalı olabilirler. İsteğe bağlı sigortalı olarak ödedikleri primler 4/a kapsamında geçen sigortalık süresi olarak değerlendirilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.