Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2019 17:51 (Üye) Soru : Merhaba, İş kazası nedeni ile personelimizin tedavi ve kontrolleri için özel bir hastanede tedavisini yaptırdık. Hastane hasta adına Faturayı düzenlemek zorunda olduğunu, ayrıca Şirket fatura bilgilerinide fatura üzerinde belirtmiş. Biz e-fatura kullanıcısıyız.Hastane de e fatura kullanıcısı, fatura muhatabı personel gözüktüğü için kağıt fatura düzenlemiş. Bu durumda faturayı kayıtlarımızda gider gösterip,kdv ind.konusu yapabilir miyiz? BA -BS formlarında sorun olur mu? Bu fatura bizim için yok hükmünde mi sayılır? Buna benzer durum kiraladığımız yerlerin elektrik -su faturalarını üzerimize almadığımız zamanda hizmeti veren e-fatura kullanıcısı, hizmeti alan e-fatura kullanıcısı, kiraya veren (elektrik söz.Kiraya veren olduğunda) e-fatura kullanıcısı değil ise , fatura kiracı tarafından fatura hükmünde sayılır mı?

Cevap : Değerli meslektaşımız merhaba; Sistemin sağlıklı işleyebilmesi için alıcı ve satıcı e-fatura mükellefi ise karşılıklı olarak e-fatura düzenlenme zorunluluğu vardır. Elektronik fatura düzenlenmemesi durumunda VUK 353 kapsamında cezai hükümler uygulanabilir iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.