Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.05.2019 09:23 (Üye) Soru : Merhaba , Çalıştığım şirkete avukatlık ortaklığından serbest meslek makbuzu düzenlendi.İçeriği masraf yansıtması olduğu için stopajsız düzenlemişler .Serbest meslek makbuzunu bu şekilde kabul etmem uygun mudur ? Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler ,

Cevap : GV 67. maddesi aşağıdaki maddesine göre Av düzenleyeceği makbuzda GV stopajı yapmak zorundadır. Serbest Meslek Kazancının Tespiti Madde 67 Serbest meslek kazancı bir hesap dönemi içinde serbest meslek faaliyeti karşılığı olarak tahsil edilen para ve ayınlar ve diğer suretlerle sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerden bu faaliyet dolayısıyle yapılan giderler indirildikten sonra kalan farktır. MÜŞTERİ VEYA MÜVEKKİLİNDEN, SERBEST MESLEK FAALİYETİ İLE İLGİLİ OLMAK ÜZERE PARA VE AYIN ŞEKLİNDE ALINAN GİDER KARŞILIKLARI KAZANCA İLAVE EDİLİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.