Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.05.2019 09:46 (Üye) Soru : merhaba , ben sgk 4a ile ilgli bir konu danışacaktım. 1 - sgk 4a sıgortalılıgında " (4/a) kapsamındaki sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar " diye bir tabir vardır. bu ne anlama geliyor? 2 - 4a sıgortası olan biri , 17 ay boyunca , her ay üst üste , 10 günlük ücretsiz izne ayrılıyor. bu " (4/a) kapsamındaki sigortalılıgın kesintiye uğraması " anlamına gelir mi ? 3 - bu kişinin aylık ücret bordrosunda , 10 günlük ücretsiz izinler , gerekli yasal prosedüre göre beyan ediliyor. 17 ay sonra , bu kişi normal 30 günlük çalışmasına devam ediyor , butun bu dönemler içinde , aylık bildirgelerde , herhangi bir tarihte işten cıkıs işlemi yoktur. sgk mevzuatı karışık olduğu için , anlayacağım bir usulde cevaplarsanız memnun olurum. teşekkürler

Cevap : 1. 4/a kapsamında çalışan işçinin aralıksız çalışması anlamına gelir. 2. evet kesinti sayılır 3.bu işlemleri yamış olmanız ücretsiz izinli iken işe gelmediği gerçeğini ortadan kaldırmıyor. 4/a işçisinin fiilen devamlı çalışır olması onun kesintiye uğrayıncaya kadar çalıştığı anlamını ifade etmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.