Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.05.2019 17:32 (Üye) Soru : Ustadım günaydın.Acilen 3 sorum olacak.1 defter beyan sistemine tabiyiz.fason dikim işini yapıyoruz.Defter beyanda ocak, şubat, mart ayına ait masraflarımızı yanlışlıkla satın alınan emtia bölümüne işlemişiz. 2.Fason dikim gelirlerini de yanlış işlediğimiz için işletme hesap özetinde dönem içinde elde edilen hasılatta görünüyor. Ocak şubat mart ayına ait geriye dönük bu kayıtlarımızı düzeltebilir miyiz. 3. defter beyanda da amortisman ayırmak isteğe mi bağlı. örneğin: 1.dönem için amortisman ayırmak istemiyorum.2.dönem istediğimde amortisman ayırabilir miyim.yoksa her dönem ayırmak zorunda mıyım.Sizden acilen aydınlatıcı cevap bekliyorum.kolay gelsin.

Cevap : Defter beyan sistemi üzerinde hatalı yapmış olduğunuz kayıtlarınızı düzeltiniz, düzeltme işleminden sonra işletme hesap özetiniz düzelecektir. Sabit kıymetlerinize ait amortismanlarınızı ilgili dönemlerinde giderleştiriniz. Amortisman hesaplatmadığınız sabit kıymetinize ileri bir tarihte sistem üzerinden amortisman ayırmanız durumunda sabit kıymete ait amortisman giderini ilgili döneme kayıt edeceğinden , sistem üzerinden geriye dönük kayıt yapılacağından, her sabit kıymeti ilgili döneminde amortisman ayırmak gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.