Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.05.2019 12:47 (Üye) Soru : Cevap:Sayın, SORUNUZ DAHA ÖNCE YANITLANMIŞTIR. merhaba evet yanıtlamıştınız. faturayı bize kesen kişide özel matrah uygulamış, o faturada mı yanlış kesilmiş oldu. ÖZEL MATRAH SİSTEMİ AÇIKLANMIŞTIR SİZİN ALIŞ VE SATIŞINIZDA ÖZEL MATRAH SİSTEMİ KULLANILAMAZ. ÇÜNKÜ VERGİ MÜKELLEFİNDEN ALIŞ YAPTINIZ.KDV ÖDEDİNİZ. SONUÇ OLARAK ALIŞ DA ÖDEDİĞİNİZ KDV İNDİRİLİR.SATIŞ BEDELİ ÜZERİNDEN KDV HESAPLANIR. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Size Faturayı kesen mükellef Vergi mükellefi olmayan kişiden almıştır O neden ile Özel matrah uygulamıştır.Aracı aldığınız kişinin Faturayı normal veya özel matrahlı almış olması sizin müşterinizi etkilemez. Sizin müşteriniz aldığı fatura daki KDV indirim konusu yapacak.Satışının tamamı üzerinden KDV hesaplayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.