Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.05.2019 11:48 (Üye) Soru : Bir Konuda Tereddüt oluştu bu konuda nasıl bir yol izlenir konu şu yıllara sari iş ortaklığı nedeniyle karayolu yol yapımı işi yapa firmalarda çalışan personel için asgari ücret desteğinden faydalanmaktadır. Ancak iş ortaklığında geçici vergi verilmemektedir. (yıllara sari olduğu için, ) bu asgari ücret desteğinden faydalanıldığında gelir tablosunda sadece 602 diğer gelirler yer almakta . bundan dolayı geçici vergi beyanı verme zorunluluğu doğar mı? verilen özelgelerde de asgari ücret desteğini hep 602 hesaplarda göstermektedir. yıllara sari işlemler ile ilgili durum için net bir durum ifade edilmemektedir. başka bir çözüm olabilir mi ?

Cevap : Sizinde bahsettiğiniz gibi Yıllar yaygın inşaat işi yapanlar Geçici vergi beyannamesi vermezler Devletten alınan teşvikler 602 hesap da takip edilir.Bu teşvik için geçici vergi beyanname verme zorunluluğu olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.