Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.05.2019 14:45 (Üye) Soru : merhabalar, 2.sınıf işletme defterine mensup bir mükellef 2yıl ödemeli finansal kiralama sözleşmesi ile üretimde kullanılmak üzere makine almıştır. Her ay taksitler ödendikçe gider mi yazacağız yoksa amortisman mı tabi tutucaz. Yada her ay sadece taksitler ödendikçe kdv sini indirim konusu yapıp, kiralama süresi sonunda makinenin mülkiyeti mükellefe geçtikten sonra mı amortismana tabi tutucaz. Luca muhasebe programında nasıl bir kayıt oluşturacağımız konusunda yardımcı olursanız çok memnun oluruz.Tabi akabinde defter beyan sistemine entegre edecez. teşekkürler,

Cevap : Makine için her yıl amortisman ayrılır .Ayrıca finansal kiralama için ödenen kira ve faiz giderleşir . Luca uygulaması konusunda bilgi sahibi değiliz.teknik bi,lgi için luca ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.