Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2019 17:27 (Üye) Soru : e-defter mükellefi olan şirketimiz mevcut. OCAK/2019 ay'ında açılış maddesinde, hesap seviyesi 1 (bir) olarak açılmış olan hesabın,daha sonra alt seviyesi olarak hesap açıldı; Örneğin, (335 hesap kullanılırken, daha sonra 335 001 hesap açıldı) Bundan dolayı 2019 yılında mizan değerleri tutmamaktadır. OCAK/2019 ay'ının beratını aldığımızdan, yapılan işlemi düzeltme şansımız yok,muhasebe kuralları içinde kayıt düzeltme de olamıyor. Bununla ilgili olarak,Gelir İdaresine Başvurduğumuzda herhangi bir cezayi durumla karlılaşırmıyız. Bununla ilgili öneriniz nedir. iyi çalışmalar

Cevap : Değerli meslektaşımız merhaba; İlgili cari döneme ilişkin berat dosyası ve defter rapor berat dosyaları hazırlandıktan sonra, o döneme ilişkin hiçbir güncelleme ve değişiklik yapılmaması gerekiyor. Sonradan açılan alt hesap berat dosyanızda değişiklik yapmış olabilir. Burada da cezai şartlar uygulanabilir. Durumu, Gelir İdaresi Başkanlığı'na arz eden bir dilekçe ile bildirmelisiniz. Dilekçenizde mutlaka vergi kimlik numaranızı yazmayı unutmayınız. iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.