Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.05.2019 12:49 (Üye) Soru : MERHABALAR HAMİLE BAYANIN SÜT PARASI ALMASI İÇİN NE YAPMASI GEREKİYOR VE ÇALIŞAN VE ÇALIŞMAYAN BAYANDA BU DURUM FARK EDİYOR MU?

Cevap : Süt Parasına (Emzirme ödeneğine) hak kazanan sigortalıların ödeneklerini almaları için Kuruma talep dilekçesi verme şartı kaldırılmıştır. Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödenmektedir. Eğer otomatik bir ödenek çıkmadı ise süt parası yardımından faydalanmak isteyen kişiler bazı belgeleri hazırlayıp ilgili yere başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu belgeler ise şöyle: Kimlik fotokopisi; bu sosyal yardımdan faydalanmak isteyen, gerekli belgeleri tamamlamış olan başvuracak kişinin kimlik fotokopisi Doğum belgesi; bu belge yeni doğan bebek için hastane tarafından aileye verilmekte olan bir belgedir. Bu belge üzerinde doğum ile alakalı ayrıntılar bulunmaktadır. Eğer bebeğin doğum belgesi herhangi bir sebepten dolayı bulunamaz ise bebeğin kimliği doğum belgesi olarak sunulabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.