Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2019 10:01 () Soru : Mükelleftin yanında çalışan ışçi 11.05.2019 tarihinden itibaren ise gelmemiştir.17.05.2019 işçiye işveren tarafında ihtar çekilmiştir noterden.18.05.2019 da işçi tarafındanda işveren bir ihtar çekilip bilgi işlem elamanı olduğu halde kurye olarak çalıştırıldığını ve bu haklı sebep gösterip işten ayrıldığını yazmış ve bütün haklarını talep etmiştir.isveren işçiyi kurye olarak bundan iki yıl gibi bir suredir kurye görevine atamıştır ve işçi kurye olarak iki yıldır çalışmaktadır.konu boyleken sorum şudur. Işçi burda hakklimidir ? İşçini bize göndermiş olduğu ihtara nasıl cevap vermemiz gerekir ve sürmesi nedir.

Cevap : Eğer işçinin işin konusundaki değişikliğe yazılı rızası bulunmuyorsa sözleşmesi yoksa işçi haklıdır. işveren bu durumu kabul etmeyecek ve ihtara olumsuz yani isnad edilen suçlamaları kul etmeyecek şekilde cevap verecek ise dava şartı olarak arabulucuya başvurmanız gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.