Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2019 08:59 (Üye) Soru : merhaba, firmamız hammadde karşı tarafa ait olmakla beraber kozmetik ürünleri imalatını yaptırıyor.biz sadece kap şişe etiket gibi yan ürünleri alıp kutulayıp internetten satıyoruz. bu durumda hangii hesabı kullanmalıyız 150 mi 153 mü? kap şişe gibi ürünler gibi malzemleri hangi hesaba işlemeliyiz.

Cevap : Müşteriden gelen malzeme için 150 veya 153 hesap kullanılmaz. Hammadde sizin değil.Yapılan iş hizmet üretimidir.740 hesaplar kullanılır. Size ait malzemeler 150 hesaba alınır daha sonra kullanılan kısımlar 740 hesaba 741 hesap ile yansıtılır.Hizmetin maliyeti (622 ) hesap oluşturulur.Yapılan bu malzemeli ürün Hammadde sahibine fason veye hizmet bedeli olarak fatura edilir. Hammadde sahibi Ticari mal olarak satışını yapar.Satışı siz yapacak iseniz sizede fatura etmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.