Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.05.2019 11:45 (Üye) Soru : mrh. cevaplarınız için tşk. fakat yeterince aydınlatıcı olmadı. TLF ile maalesef size ulaşmıyoruz. detaylı bir şeklide ifade edeyim. 7103k. 4447k. eklenen 19m. göre ortalamamız:23. 19m ek14fıkraya göre ort:19. ilk maddeye göre ortalamayı(23kişi) tutturamıyoruz. 19m ek. 14fıkra maaş+prim(19kişi) göre ise tutuyor. bildirgeyi 27103 k. seçerek verirsem ortalamayı tutturamadığım halde primden faydalanmış olacağım. bu bizim için sorun teşkil etmez mi? yani ilk önce hak etmediğimiz halde prim teşvikinden yararlanıyoruz. daha sonra ise hak ettiğimiz maaş+prim den yararlanacağız. Yayınladığınız sirkülerde 22.02.2019/59-1:"var olan prim desteğine ilaveten bu sigortalıların işe alındıkları ay dâhil üç aylık süre için prim ödeme gün sayısının 67,36 Türk lirası ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, işverenin borçlarına veya 2019 Aralık ayı dahil tahakkuk edecek prim tutarlarına mahsup edilecektir." belirtilmiş. yani var olan teşvike ilaveten denilmiş. bu açıklamaya göre 5510 (%0,05) kanunu seçerek vermek daha uygun olmaz mı? dönüş yaparsanız sevinirim. teşekkürler...

Cevap : Her seferinde soru menünüze bir soru daha ekleyince cevabın yeterince aydınlatıcı olmadığını düşünmeniz hakkında yorum yapmadan teşvik sisteminde meslek mensubu hataya düşmesin diye tüm eğitimlerimizde anlattığımız ve odamızın web sayfasında paylaştığımız bir e-sgk sisteminden size açıklama yapmak gerekir. Bu sistem özetle; E-SGK / SGK UYGULAMALAR PORTALI İŞVEREN SİSTEMİ UYGULAMAYA GİRİŞ İŞVEREN SİSTEMİ UYGULAMAYA GİRİŞ SİSTEMİ İŞVEREN TEŞVİK VE TANIMLAR POTANSİYEL TEŞVİK SORGULAMA olarak çalışmakta ve işçilerinizin TC kimlik numaralarını girerek teşvik sorgulamalarını hatasız yapabilmektesiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.