Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2019 15:50 (Üye) Soru : E Fatura kullananlar için kağıt fatura ve E arşiv fatura kullanımı hakkında bir iki sorum olacaktı; 1- Zorunlu olarak E Fatura ya geçen firma E faturacı olmayan firmalara kağıt fatura kesmeye devam edebilir mi? 2- E arşiv faturaya geçmek E fatura kullanıcıları için isteğe bağlımıdır? E faturanın yanında E arşiv fatura kullanımına geçen firma kağıt fatura düzenleyemez mi? 3- İsteğe bağlı olarak E Arşiv faturaya geçen firma E arşiv fatura kullanımından vazgeçerek kağıt fatura kullanımına dönebilir mi? Kolay Gelsin

Cevap : 1- E-FATURA Kullananlar E-FATURA kullanmayanlara kağıt fatura düzenleyebilir. 2- E- Arşiv fatura zorunluluğu; • 2018 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan ve 2018 yılı içerisinde internetten satış yapmış olan mükellefler, 1.1.2020 tarihinde e-Arşiv Uygulaması’na geçmek zorundadır. e-Arşiv Uygulaması’na geçen mükellefin öncelikle e-Fatura’ya geçmesi gerektiğinden, 1.1.2020 tarihinde e-Fatura ve e-Arşiv Uygulamaları’na birlikte geçilmesi gerekmektedir. E-arşiv faturası uygulamasına geçildikten sonra yalnızca e-arşiv faturası düzenlenebilmektedir.KAĞIT fatura düzenlenemez. 3-E arşiv fatura kullanımından vazgeçerek kağıt fatura kullanımına dönülemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.