Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2019 18:53 (Üye) Soru : Merhabalar, 06.02.2019 tarihinde açılış yapan bir Avukat sorularım asagidadir: 1- E-defter Beyan sistemine kayıt olmamış. Şimdi kayıt olması gerekir mi? Zorunluluk var mıdır? Varsa şimdi kayıt nasıl olmalı ve cezası var mıdır? 2- SerBest Meslek Makbuzu yok. Nasıl olmalı? Noter onaylı ya da anlaşmalı matbaa ile mi ? Cezası var mıdır? 4- Cezalı olarak aylık kdv , 3 aylık muhtasar beyanname ve 3 aylik geçici vergisini de verdik. Başka hangi beyannameleri vermelklé yükümlüdür? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar,

Cevap : 1-Serbest meslek erbapları Defter beyan sistemine kayıt olmaları zorunludur.Kayıt için usul ve esasları konusunda VUK 486 seri numaralı genel tebliği inceleyiniz.Geç baş vuru nedeni ile VUK 352. Maddeye göre ceza uygulanır. 2-Serbest meslek makbuzu,Noterden onaylatılır veya Anlaşmalı matbaaya bastırılabilir. 3-Verilecek Başka beyanname yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.