Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.05.2019 15:24 (Üye) Soru : Kolay gelsin. 27.01.2017 tarih 29961 Sayılı Resmi Gazete 6770 Sayılı Kanun ile Bazı Kanun ve Khk larda değişiklik yapılmasına dair Kanun. Yatırım teşvik belgesi kapsamında ki yazılım ve gayri maddi Hak satış ve kiralamalarında kdv istisnası uygulanması. Bu bilgilerden yola çıkarak,yatırım teşvik belgesi alırsam,ürettiğim bir yazılımı kiraladığımda,düzenleyeceğim kira faturasını kdv den istisna olarak düzenleyebilirmiyim?

Cevap : Bilindiği üzere, yatırım teşvik belgesi kapsamında yurt dışından ve/veya iç piyasadan tedarik edilen makine ve teçhizat için KDV istisnası vardır. 6770 SAYILI KANUNUN 7 nci maddesiyle, Katma Değer Vergisi Kanunu’nun “Araçlar, Kıymetli Maden ve Petrol Aramaları ile Ulusal Güvenlik Harcamaları ve Yatırımlarda İstisna” başlıklı 13 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi değiştirilerek, yatırım teşvik belgesi kapsamında yapılan yazılım ve gayri maddi hak satış ve kiralamalarına da KDV istisna getirilmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.