Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.05.2019 10:18 (Üye) Soru : Üstad merhaba, Limited şirket ortağı ve müdürü kendi şirketinden huzur hakkı almaktadır aynı zamanda başka bir şirkette 4/a lı olarak sigortalıdır, çalışma süresi süresi dolmuş ve 4/a dan emekli olacaktır. Emekli olduktan sonra şirket müdürlüğü ve ortaklığı devam edeceğinden sigortalılık statüsü ne şekilde olacaktır, şirket gelirinden (huzur hakkı) ya da emekli maaşından sgdp pirimi kesintisi olacak mı? yoksa sgk yönünden yükümlülüğü sonlanmaktamıdır. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : 5510 sayılı Kanunda 6663 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik sonucu 4/1-(b) kapsamında çalışanlar hakkında 1/3/2016 tarihinden itibaren sosyal güvenlik destek primi uygulamasına son verildiğinden, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce iştirakçi veya sigortalı olanlar, vazife malullüğü, malullük ve yaşlılık veya emekli aylığı bağlananlar ve bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edenler yönünden1/3/2016 tarihinden itibaren söz konusu çalışmaları sigortalı çalışma olarak değerlendirilmeyecek ve aylıklardan sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılmayacağı gibi aylıkları da kesilmeyecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.