Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.05.2019 09:13 (Üye) Soru : Sayın Danışman Diş hekimlerinde muayene ve dolgu,protez malzemelerinde kdv oranı kaçtır ? Ayrıca şirket kurmuş diş hekimlerinde muayene ve dolgu, protez malzeme satış yapıldığında kdv oranı kaçtır ? hangi durumda serbest meslek makbuzu kesilmelidir. kolay gelsin.

Cevap : Diş hekimlerinin diş muayene ve tedavi hizmeti sağlık hizmetidir.KDV oranı % 8 dir. Diş hekimi diş tedavisinde kullanılan malzemelerin satışı emtia ticareti olup elde edilen kazanç ticari kazançtır. KDV oranı % 18 dir. Bahsettiğiniz diş hekimi iki ayrı defter tutacak (S.M.Kazanç ve işletme defteri) Şirket kurulması halinde ise kdv oranları şahız firmasındaki gibi %8 ve % 18 dir. Sağlık hizmeti için S.M.Makbuzu emtia ticareti için ise fatura düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.