Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.06.2019 12:23 (Üye) Soru : Başka bir yerde 4 alı gözüken LTD şirket ortağının emekliliğine yaştan dolayı daha var,günü fazlasıyla dolu zaten ama boşuna prim ödemek istemiyor.Çıkışını yapsa otomatikmen Bağkura mı geçer yapabileceği başka birşey yokmu.SGK da yaşının dolmasını beklese doluncada emekli olur.Bağkur kaydını yapmasa bağkurdan emekli olamaz sgk yı bekler. Bağkur mecburmu? Bilgilerinizi alırsam sevinirim , şimdide teşekkürler...

Cevap : Şirket ortağı olan kişinin fiili çalışması dolayısıyla başka işyerinde bulunan 4a sigortalılığı sona ermesi halinde şirket ortaklığından dolayı olan 4b sigortalılığı devreye girer. Burada dikkat edilmesi gereken husus son 10 içinde ağırlıklı çalışma hangi sgk türündedir. Örneğin yaşın dolmasına 3,5 yıldan az zaman kalmış ise kişi 4b liliğini devam ettirip 4a dan emekli olabilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.