Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.05.2019 15:34 (Üye) Soru : Merhaba , sigorta acenteliği yapan mükellefimde aldığı sigorta komisyon gider belgelerini b formunda bildirmem gerekli midir ? Konuyla ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı Ankara Vergi Dairesi 20.04.2010 B.07.1 GİB 4.06.18.02-32Mük257-7948-284 sayılı özelgesinde b formunda bldirimeyeceği yönünde görüş beyan edilmiştir. Konuyla iligli bilgi rica eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Komisyon geliri ba formunda bildirilmez. Bankalar, Katılım Bankaları, Aracı Kurumlar, Portföy Yönetim Şirketleri, Menkul Kıymet Yatırım Fon ve Ortaklıkları, Reasürans Şirketleri, Emeklilik Şirketleri, Sigorta Şirketleri ve Acenteleri yapmış oldukları işlemleri belirli periyotlarla Maliye Bakanlığına bildirdiklerinden, hizmet ve satış işlemlerinde düzenledikleri dekont ve poliçe bilgilerini Form Bs ile bildirmelerine gerek bulunmamaktadır. Aynı şekilde, bu kurumların kendi aralarındaki işlemler sebebiyle düzenledikleri dekontların karşı tarafça Form Ba ile bildirilmesine de gerek bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.